Wspólne cele

Jednym z najtrudniejszych etapów w działaniu wg filozofii Lean Management jest wdrażanie nowych rozwiązań, a następnie utrzymywanie ich.  Jednym z powodów nieudanych wdrożeń (lub braku utrzymania działających narzędzi Lean Management) jest brak wspólnych celów.

 

To właśnie wspólnym celem musi być chęć działania wg filozofii Lean Management, co wiąże się z utrzymywaniem ustalonych standardów. Taki cel powinny mieć osoby pracujące na każdym szczeblu organizacji (od właściciela, prezesa do pracowników produkcyjnych). Jeżeli jakakolwiek osoba będzie działała według celów osobistych, które nie zawsze są zgodne z celami organizacji to z pewnością narzędzia nie będą funkcjonowały poprawnie.

 

Dodać należy jeszcze jedną kwestię: przykład idzie z góry. Podwładni uważają za istotne to, czego oczekują od nich przełożeni. Jeżeli np. brygadzista nie zwraca uwagi na utrzymanie 5S na stanowiskach pracy podległych pracowników to nic dziwnego, że sami pracownicy również nie będą  5S zainteresowani. Tak samo to działa poziom wyżej, czyli jeżeli kierownik produkcji nie będzie dbał o utrzymanie 5S na produkcji to podlegli mu brygadziści również nie będą. W ten sposób można przejść przez cały schemat organizacyjny przedsiębiorstwa. Dlatego też tak ważne dla wdrożenia i utrzymania Lean Management są wspólne cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *