Powody nieudanych wdrożeń

Wdrożenie nowoczesnych technik zarządzania jest pożądane przez wielu zarządzających przedsiębiorstwami.  Jednakże nie zawsze z powodzeniem uda się zastosować narzędzia, które oferuje Lean Management. Mogą być tego różne powody.

 

Pierwszym, który wyróżnię jest brak zaangażowania. Zaangażowanie powinno przejawiać się u osób na każdym poziomie organizacji. Zaangażowanie jest istotne, ponieważ „przykład idzie z góry”. Można tłumaczyć to tak, że podwładni uważają za istotne to co jest istotne dla przełożonego. Inaczej zawsze rozmywa się odpowiedzialność i sprawa działania narzędzia umiera śmiercią przez zapomnienie. Jeżeli mowa o zaangażowaniu to należy wspomnieć o znaczeniu dwóch (podobnych jak się uważa) słów: wsparcie i poparcie. Żeby efektywnie wdrożyć Lean każda osoba powinna wspierać działania. Samo poparcie nie wystarczy. Wsparcie jest niczym innym jak zainteresowaniem, zaangażowaniem. Nie chodzi tu, żeby szef, właściciel osobiście wykonywał wszystko, żeby narzędzie funkcjonowało, jednakże samo pytanie o to czy funkcjonuje, czy są problemy, rozmowa o nich albo zainteresowanie się pomysłami na poprawę jest właśnie zaangażowaniem, które pozytywnie wpływa na funkcjonowanie ustalonych rozwiązań.

 

Drugą przeszkodą są przyzwyczajenia pracowników. Jako, że „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”, ludziom często trudno jest się dostosować do nowych warunków. Należy wtedy przekonywać i testować. Właśnie w czasie testów można przekonać nieprzekonanego. Z tą przeszkodą wiąże się ściśle kolejna – obawa przed nieznanym.

 

Kolejną przeszkodą jest obawa przed nieznanym. Człowiek jeżeli nie wie o co chodzi lub nie rozumie nowego rozwiązania automatycznie będzie na „nie”. Dlatego każde wdrożenie powinno zaczynać się od szkolenia. Szkolenia przedstawiającego ideę rozwiązania, zasad jakimi się ono kieruje, wymagań co do osób uczestniczących, roli poszczególnych osób, korzyści z danego rozwiązania. Szkolenie powinno być poprowadzone w spokojnej atmosferze w sposób dostosowany do uczestników. Uczestnicy powinni mieć na nim okazję do zadawania pytań, aby w możliwie największej ilości rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.  Jeżeli szkolenie nie wystarczy do poznania rozwiązania należy kontynuować w rozmowach indywidualnych z poszczególnymi pracownikami. Podstawową receptą jest nie pozostawianie pytań bez odpowiedzi.

 

Wymienione wyżej przeszkody nie są (niestety) jedynymi we wdrażaniu nowych rozwiązań. Jeżeli macie przykłady innych zapraszam do napisania w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *