Genchi genbutsu

Genchi genbutsu – z j. japońskiego „idź i zobacz”.

 

Idź i zobacz to chyba najważniejsza praktyka w zarządzaniu metodą Lean Management. Chodzenie w konkretne miejsce pomaga ludziom w pełni zrozumieć sytuację, znaleźć przyczyny i rozwiązać problem odpowiednio.

  • Genchi genbutsu pozwala podejmować lepsze decyzje. Decyzje podejmowane po uprzednim zaznajomieniu się z rzeczywistą sytuacją są zawsze bardziej trafne niż te, które są podejmowane na podstawie jedynie opinii innych.
  • Genchi genbutsu wpływa na rozwój ludzi. Pozwala na ich wzmocnić poprzez żywą dyskusję z osobami będącymi na miejscu pracy. Pomaga ich zmotywować do działania oraz dać im do zrozumienia jak są ważni dla przedsiębiorstwa.
  • Genchi genbutsu pozwala łączyć myślenie pracowników wszystkich szczebli. Rozmowy pomagają w szybszej weryfikacji przyjętych hipotez. Łatwiej jest również przekazywać pomysły, a pracownicy szybciej i szczerzej się do nich mogą odnieść.
  • Genchi genbutsu pozwala na lepsze zrozumienie problemów każdej strony. Pracownicy bardziej poznają to, że występuje rzeczywista chęć rozwiązywania pojawiających się problemów.

 

Jak widać używanie „idź i zobacz” niesie za sobą tylko korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *